Home / Actualitate / Campania R.E.S.P.E.C.T., la Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni

Campania R.E.S.P.E.C.T., la Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni

Campania R.E.S.P.E.C.T. din 28 ianuarie-1 februarie 2019 a fost susţinută şi de cadrele didactice de la Liceul Tehnologic “Mihai Eminescu” Dumbrăveni, care au propus scenarii didactice creative pentru elevii şcolii. Obiectivele activităţilor realizate cu elevii au vizat sensibilizarea acestora privind consecinţele actelor de violenţă, exersarea capacităţii empatice şi adoptarea unui comportament asertiv, dezvoltarea abilităţilor de rezolvare a problemelor, oferirea de comportamente alternative, pro-sociale.

Activităţile au fost variate şi atractive, prin folosirea unor metode activ-participative: cvintetul, acrostihul, tehnica 3-2-1, ştiu-vreau să ştiu-am învăţat, joc de rol, rebusul, tehnica acvariului, ciorchinele, etc. S-au explorat valenţele educative ale textului literar „Minunea” sau ale unor filmuleţe didactice iar creativitatea elevilor a prins contur printr-o largă paletă de finalităţi practice: pliante, planşe, postere, materiale PPT, eseuri , creaţii plastice, semne de carte. Desigur au fost şi rezultate intangibile: adoptarea unor comportamente şi atitudini civilizate; dezvoltarea competenţei de comunicare argumentativă; însuşirea unor valori umane: responsabilitate, toleranţă, altruism, respect; creşterea stimei de sine prin validare la nivelul grupului de lucru, exersarea creativităţii şi abilităţilor de lucru în echipă, etc.

Acestea ar fi doar câteva titluri de activităţi realizate în şcoala noastră: Comunicarea asertivă , RESPECT pentru şcoala mea, Diferiţi, dar egali!, Reţeta mea pentru pace, Floarea respectului, Suntem prieteni! Spune NU violenţei! , Respectul –esenţa relaţiilor dintre oameni .

O activitate educativă şi empatică a fost Boboc de gimnaziu sau absolvent de liceu, nu contează – Respectul funcționează în ambele sensuri!.Cu entuziasm, emoții, și multe râsete, viitorii absolvenți i-au învățat prin joc, pe bobocei cum să gestioneze comportamentele de tachinare. Fiecare participant a purtat în piept un ecuson în formă de porumbel- mesagerul păcii- iar printre metodele folosite, menţionăm: energeizer-ul „Aplauzele” şi jocul „Rețeaua” sau „Pânza de păianjen”. O altă activitate valoroasă desfăşurată în şcoala noastră a fost Barometrul violenței, sarcinile propuse au fost menite să-i ajute pe elevi să identifice mai ușor comportamentele cotidiene care susțin dominarea, inegalitatea de putere, bullying-ul și violenţa. Activitatea RESPECT! Stop laser! Siguranța ta contează! realizată în parteneriat cu Poliţia locală a avut un impact puternic asupra participanţilor şi a condus la identificarea unor comportamente indezirabile şi la trecerea în revistă a unor măsuri de prevenţie.

Ecouri ale ideilor susţinute, respectiv NU violenţei şi Da asertivităţii, au reprezentat pliantele şi semnele de carte realizate de elevi ai şcolii noastre. Prin intermediul acestor materiale informative cu nuanţe persuasive, a fost promovată Campania RESPECT nu doar în mediului şcolar ci şi în comunitatea locală.

În urma activităţilor desfăşurate, s-au produs modificări atitudinale şi s-au ridicat bariere de comunicare. Elevii au învăţat să  comunice asertiv, să gestioneze emoţii personale şi comportamente de tachinare, să-şi exprime respectul în variate forme, să aplice eficient bunele maniere şi regulile de comportament dezirabil şi pro-social, să conștientizeze efectele violenței verbale și fizice, să depășească mai ușor situațiile tensionate de la nivelul grupului, să gândească creativ şi să găsească soluții pentru atenuarea conflictelor și asigurarea unei atmosfere prietenoase și empatice în clasă.

Exprimări sincere ale elevilor precum “Mulţumim, doamna dirigintă”, “A fost COOL!” sau “Mai vrem astfel de activităţi” reflectă impactul asupra elevilor, deschişi spre activităţile cu participare largă şi caracter inovativ.

A consemnat Coordonator de proiecte şi programe educative, prof. Pintilii Niculina

Foto

Publicat de: Ionel Curcan

Alte articole

S-a modificat programul de reexaminare pentru șoferii care și-au pierdut dreptul de a conduce

IPJ Suceava anunță că : “Având în vedere modificările și completările recente aduse O.U.G. nr.195/2002 …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.