Un apel la 112 a anunțat miercuri, în jurul orei 14.40, că un șofer se deplasează haotic și pune în pericol traficul la intersecția străzilor Ana Ipătescu cu strada Mitropoliei, în dreptul Bibliotecii Bucovinei din municipiul Suceava.
Un echipaj rutier a identificat autoturismul în cauză, la volan fiind un bărbat în vârstă de 73 de ani, care a refuzat să îi fie testată alcoolemia.
Martorii au precizat că acesta are o deplasare sinuoasă și părea a fi în stare avansată de ebrietate.
Bărbatul în vârstă de 73 de ani a refuzat și recoltarea de probe biologice, la Spitalul Județean Suceava.
În aceste condiții, șoferului în vârstă de 73 de ani i s-a întocmit dosar penal pentru „refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice pentru stabilirea alcoolemiei în sânge”.