19 amenzi la norme sanitar-veterinare după un control în piața Verești

IPJ Suceava a anunțat că duminica trecută, pe 22 septembrie, între orele 06:00 – 12:00, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor Suceava au organizat în târgul și piața agroalimentară de la Verești, o acțiune de control în sistem integrat, la care au participat și inspectori sanitar-veterinari.

Scopul acțiunii pe linia protecției animalelor a fost identificarea persoanelor care comercializează animale fără documente sanitar veterinare dar și desfășurarea de activități de informare a proprietarilor de animale cu privire la obligațiile legale pe care le au conform legislației incidente domeniului protecției animalelor.

În urma acțiunii, au fost legitimate 20 de persoane și au fost verificate 16 autovehicule, fiind aplicate un număr de 19 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 16.800 lei, toate pentru nerespectarea HG nr. 984 din 2005, adică pentru încălcarea normelor sanitar veterinare și pentru siguranța alimentelor.

FOTO: 

Publicitate

Publicat de: Suceava Info

Alte articole

Arestat după ce a incendiat de două ori gospodăria unei consătene și a omorât și un câine

Un bărbat în vârstă de 54 de ani, din satul Capu Codrului, comuna Păltinoasa, a …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Citeste politica de confidentialitate a datelor cu caracter personal