Pe 8 martie, în jurul orei 16.30, un echipaj din cadrul Poliției Orașului Salcea, fiind în exercitarea atribuțiilor de serviciu, pe raza orașului Salcea, respectiv pe DN29 Suceava – Botoșani, în centrul localității, a observat, dinspre strada Progresului, că șoferul unui MERCEDES, model ML, la vederea autospecialei de poliție, cu toate că a ajuns în intersecția cu DN 29, și avea timpul necesar efectuării manevrei de viraj către stânga așa cum efectuase semnalul, a ezitat în a executa manevra.
Întrucât existau suspiciuni cu privire la legalitatea documentelor vehiculului și cu privire la deținerea de către conducătorul auto a unui permis de conducere valid, polițiștii au pornit semnalele acustice și luminoase și au oprit mașina.
Localnicul de la volan s-a conformat semnalelor și a oprit.
La volan era un bărbat în vârstă de 65 de ani, din Salcea, proprietarul mașinii Mercedes, dar care nu deține permis de conducere pentru nici categorie de vehicule, nici în România nici în alt stat.
Bărbatul în vârstă de 65 de ani, din Salcea, va răspunde penal pentru infracțiunea de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”.
Info Suceava Stiri Suceava, reportaje, evenimente, informatii utile
