Sancţiuni contravenţionale de peste 150.000 lei aplicate în cadrul unei acţiuni pe linia valorificării de către producătorii agricoli

Sancţiuni contravenţionale de peste 150.000 lei aplicate de poliţişti pe linia valorificării de către producătorii agricoli, persoane fizice, a produselor agricole proprii şi de exercitare a comerţului cu aceste produse de către societățile comerciale.

În perioada 05-06.10.2016, Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice Suceava în cooperare cu reprezentanţii Direcției Sanitar Veterinare Suceava şi ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale – Compartimentul Județean de Inspecție, Verificare și Control Suceava, a organizat şi executat o acţiune pe raza judeţului, pe linia valorificării de către producătorii agricoli, persoane fizice, a produselor agricole proprii şi de exercitare a comerţului cu aceste produse de către societățile comerciale.

În cadrul acţiunii poliţiştii au verificat 120 de producători agricoli – persoane fizice, 99 de societăți comerciale. În urma verificarilor efectuate, au fost aplicate 179 sancțiuni contravenţionale în valoare totală de 153.600 lei, au confiscat bunuri în valoare de 3.300 lei, constând în produse industriale, articole de îmbrăcăminte, totodată au constatat o infracţiune de ”fals în înscrisuri oficiale” privind un atestat de producător agricol.

Publicitate
trans-nicolaescu-macheta-3

Publicat de: infosuceava

Alte articole

Glafuri din piatră naturală – eleganță, durabilitate și valoare pentru orice locuință

Atunci când alegem finisajele unei locuințe, atenția la detalii face diferența dintre un spațiu obișnuit …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.