Un șofer din comuna Mușenița aflat sub influența alcoolului la volan, urmărit în trafic de polițiști

La 27.04.2017, ora 01.25, în timp ce acționa pe strada Alexandru cel Bun din orașul Siret, o patrulă de siguranță publică a efectuat semnal regulamentar de oprire unui autoturism, însă, conducătorul auto nu s-a conformat și a continuat deplasarea către Punctul Vamal Siret, motiv pentru care, s-a procedat la urmărirea acestuia până în parcarea unei stații de alimentare cu carburant, unde, conducătorul auto a oprit, acesta fiind identificat ca fiind un bărbat de 28 de ani, din comuna Mușenița.

Întrucât emana halenă alcoolică, conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, ce va fi soluționat procedural.

 

Publicitate

Publicitate

 

Publicat de: infosuceava

Alte articole

Accident între Costâna și Dărmănești, din nou pe fond de consum de alcool

Un accident cu doi răniți s-a produs înainte de zorii zilei de duminică, între Costâna …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.