Percheziții ale DNA Suceava la 39 de adrese, printre care și 5 primării

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție, Serviciul Teritorial Suceava, au efectuat, în cursul zilei de luni, 7 aprilie, un număr de 39 de percheziții.

Cinci din aceste percheziții s-au derulat la sediile unor instituții publice, mai exact cinci primării.

Una este din județul Suceava, iar celelalte 4 sunt din județul Botoșani.

Faptele vizate s-au produs în perioada 2023-2024 și vizează contracte de achiziții publice și derularea unor lucrări, privind săvârșirea unor infracțiuni de corupție și infracțiuni asimilate celor de corupție.

Percheziții s-au mai derulat și la firme, toate în județul Botoșani, dar și la persoane fizice.

La audieri urmau să fie aduse mai multe persoane, printre care și primari.

În cauză, procurorii au beneficiat de sprijin din partea lucrătorilor Direcției Generale Anticorupție și ai Grupării de Jandarmi Mobile Bacău.

Publicitate
serjexim

Publicat de: Suceava Info

Alte articole

Activitatea Serviciului de Evidență a Persoanelor și Stare Civilă Fălticeni va fi suspendată timp de trei zile

Activitatea Serviciului de Evidență a Persoanelor și Stare Civilă Fălticeni va fi suspendată timp de …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.