La data de 25.05.2017, ora 20.23, un echipaj din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Dărmănești, a oprit pentru control pe DN 2, pe raza localității, autoturismul condus de un tânăr de 18 ani, din comuna Mitocu Dragomirnei.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat faptul că, tânărul nu posedă permis de conducere pentru nici o categorie auto.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda permis de conducere”, ce va fi soluționat procedural.
Totodată, pentru lipsa asigurării R.C.A., tânărul a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 1.000 lei și i s-au reținut certificatul și plăcuțele de înmatriculare ale autoturismului.
Publicitate
Info Suceava Stiri Suceava, reportaje, evenimente, informatii utile
