Dosare penale la regimul rutier

La 20.03.2020, ora 00.25, un echipaj din cadrul Poliției municipiului Rădăuți a oprit pentru control pe strada Putnei din localitate, autoturismul condus de un localnic de 32 de ani. Întrucât emana halenă alcoolică, conducătorul auto a fost testat de polițiști cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, ce va fi soluționat procedural.

Mitocu Dragomirnei

La 20.03.2020, ora 12.50, Secția 8 Poliție Rurală Adâncata a fost sesizată prin „S.N.U.A.U. 112” de un bărbat din județul Botoșani, despre faptul că, în timp ce conducea autoutilitara pe DJ 208D, din comuna Mitocu Dragomirnei, a fost implicat într-o tamponare cu un moped înregistrat pe care se aflau două persoane și care, au plecat de la fața locului. În urma măsurilor operative întreprinse, polițiștii au identificat mopedul implicat în tamponare ce prezenta avarii și pe conducătorul acestuia, un localnic de 66 de ani, care a recunoscut faptul că, a condus vehiculul pe drumurile publice. Astfel, interogând bazele de date, polițiștii au constatat faptul că, bărbatul nu deține permis de conducere pentru nici o categorie auto.
Totodată, întrucât emana halenă alcoolică, conducătorul mopedului a fost testat de polițiști cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,22 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au prelevat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
Conducătorul autoutilitarei a fost și el testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracțiunilor de ,,conducerea unui vehicul fără permis de conducere” și „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, ce va fi soluționat procedural.

Frătăuții Noi

La 21.03.2020, ora 01.17, în timp ce acționa pe DC Costișa din comuna Frătăuții Noi, o patrulă din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Gălănești a observat un autoturism înmatriculat în străinătate al cărui conducător auto, la vederea autospecialei de poliție, a mărit viteza, motiv pentru care, s-a procedat la urmărirea acestuia cu semnalele acustice și luminoase în funcțiune, pe o distanță de aproximativ 1 km, autoturismul fiind blocat. La volanul vehiculului, polițiștii au identificat un localnic de 19 ani, care, emana halenă alcoolică, motiv pentru care, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care, la spital, i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, ce va fi soluționat procedural.

Publicitate

Publicat de: infosuceava

Alte articole

Șase adolescenți care au contribuit la prinderea unui individ din Stamate care a tâlhărit o femeie de 80 de ani, premiați de polițiști

Șase adolescenți cu vârste cuprinse între 13 și 17 ani, care în luna mai a …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.