Prefectura Suceava face apel la populația județului să permită accesul recenzorilor în clădiri și să-i trateze cu decență

În perioada 31 mai – 21 iunie  2022, în județul Suceava s-au efectuat 123.947 interviuri pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021, cu ajutorul recenzorilor de teren.

Având în vedere și numărul persoanelor autorecenzate, de 243.660, județul Suceava are la data de 21 iunie 2022, 59,6% populație recenzată din totalul populației rezidente estimată la 1 decembrie 2022,  de 616.434 persoane.

În ce privește unitățile administrativ teritoriale ale județului Suceava, 18 UAT au un procent de recenzare a populației de sub 50%, 32 UAT între 51%-60%, 37 UAT între 61%-70%, 18 UAT între 71%-80% și 9 UAT cu procente de peste 80%.

Recenzorii de teren au in medie, pentru județul Suceava, 447 locuințe de recenzat,  într-un timp relativ scurt, ținând cont de volumul mare de muncă și necesitatea vizitelor multiple la adrese, pentru a se plia pe programul populației. Aceștia vor vizita și locuințele în care chestionarele nu s-au validat din diferite motive (completare incorectă sau incompletă).

,,Astfel, facem un apel la populația județului Suceava de a răspunde la recensământ, prin facilitarea accesului recenzorilor în clădiri și tratarea acestora cu decență.”, transmite Prefectura Suceava.

Publicitate

Publicat de: StiriInfoSuceava

Alte articole

Sucevean de 82 de ani, în arestul Poliției pentru infracțiuni rutiere

Un sucevean din satul Lămășeni, comuna Rădășeni, a ajuns în arest, reținut pentru 24 de …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.