Reprezentanții Primăriei Suceava au semnat luni contractul de finanțare pentru amenajarea Parcului Șipote.
Acesta are o valoare de 22,51 de milioane de lei, din care 7,195 de milioane de lei este contribuția de la bugetul local și 15,627 de milioane de lei sunt bani europeni.
Durata de execuție a proiectului este de 18 luni.
Pe suprafața amplasamentului, de 393.130 mp, se vor face 8 noi alei pietonale cu lățimea de 2 metri, din piatră naturală și liant ecologic, borduri din stâlpi de lemn, în lungime de 3.488 metri liniari, pentru facilitarea accesului în parc a persoanelor cu dizabilități, a persoanelor cu cărucioare cu copii și a celor cu mobilitate redusă.
De asemenea, vor fi făcute amenajări minim invazive, precum două pavilioane de lemn de 15 mp pentru activități educative și expoziționale; o piațetă din materiale ecologice în zona izvorului din sudul parcului, către strada Mitropoliei; un joc educativ, sub forma unei machete a Cetății de Scaun; va continua amenajarea la „Grădina păsărilor”, prin amplasarea de căsuțe de lemn pentru păsări, tot în zona de sud.
Se vor mai amplasa 29 de bănci din lemn natural, 7 puncte informative, la intrările în parc și 21 de săgeți indicatoare către punctele de interes.
De asemenea, o toaletă ecologică va fi instalată în zona de lângă pârâul Cetății, spre strada Grădinilor.
Info Suceava Stiri Suceava, reportaje, evenimente, informatii utile
