Două investiții importante din municipiul Suceava au fost sistate deoarece nu mai există sursă de finanțare. Este vorba de creșa nouă din Dealul Mănăstirii și complexul sportiv din zona Metro, care trebuiau realizate prin Compania Națională de Investiții (CNI). Sigura investiție finanțată în continuare de CNI este Sala Polivalentă. Primarul de Suceava. Anunțul a fost făcut de Ion Lungu, primarul municipiului Suceava, care a spus că sunt vremuri grele și autoritățile locale trebuie să dea dovadă de solidaritate cu Guvernul.
Creșa care se construiește în cartierul Dealul Mănăstirii din Burdujeni trebuiau finalizată și dată în folosință în toamna acestui an. Creșa urma să asigure locuri pentru 10 grupe de copii și are o suprafață de 5.000 mp. Costurile au crescut de la aproximativ 4 milioane de euro, la 4,8 milioane de euro, diferența urmând să fie suportată de la bugetul local. Suma suplimentară a fost necesară pentru zidul de sprijin și drumul de acces.
Nici pentru baza sportivă de tip 1, cu teren de fotbal la dimensiuni UEFA, cu nocturnă și tribune cu 500 de locuri, din spatele zonei Metro, CNI nu mai asigură finanțarea. Este vorba de un proiect în valoare totală de 2,3 milioane de lei, care trebuiau finalizat pe 30 iunie 2023.
Info Suceava Stiri Suceava, reportaje, evenimente, informatii utile
