Vechea orgă a Bisericii catolice din Suceava a fost restaurată și repusă în funcțiune

După o pauză de mai bine de patru decenii a fost repusă în funcțiune Orga restaurată de la Biserica catolică ”Sfântul Ioan Nepomuk” din Suceava.

Orga are aproape 200 de ani vechime.

Liturghia solemnă a fost condusă de Episcopul de Iași Iosif Păuleț.

iar la finalul Ceremoniei a putut  fi ascultat și un concert de orgă.

Orga a fost construită în stil baroc și adusă la Suceava, din Cehia, în anul 1827.

Marele compozitor Ciprian Porumbescu a început studiile muzicale la orga ce se află în Biserica Romano-Catolică „Sfântul Ioan Nepomuk”, în perioada în care frecventa Școala Gimnazială și apoi Liceală la Suceava, între anii 1863 și 1873.

Din cauza trecerii timpului, orga a început să se degradeze într-un mod atât de accentuat, astfel încât, în ultimii 40 de ani, ea nu a mai putut fi folosită

Primăria municipiului Suceava a contribuit financiar pentru restaurarea și repunerea în funcțiune a orgii.

Publicitate
serjexim

Publicat de: Suceava Info

Alte articole

Arestat după ce a incendiat de două ori gospodăria unei consătene și a omorât și un câine

Un bărbat în vârstă de 54 de ani, din satul Capu Codrului, comuna Păltinoasa, a …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Citeste politica de confidentialitate a datelor cu caracter personal